Opis projektu
Projekt zakłada rewitalizację, położonego w dzielnicy Nowe Miasto, odcinka drogi Psie Pole od Szkoły Podstawowej Nr 23 do ulicy Jesiennej i dalej do zbiegu dróg Starej, Władysława Jagiełły i Bałtyckiej.
Obecnie droga ta jest pozostałością po wybudowanej w latach przedwojennych drodze utwardzonej (intensywnie wykorzystywanej w czasach późniejszych do wywożenia węgla z kopalni upadowej), zniszczonej z upływem czasu, uzupełnianej w miejscach ubytków żwirem, skruszonym asfaltem itp.
Przedmiotowy odcinek drogi położony jest w lesie, na zboczu góry. Ma to wpływ na jego aktualny zły stan, pogłębiony zanikiem przedwojennego systemu odwadniającego. Z biegiem lat drogę pokryła też warstwa ziemi zsuwającej się z góry i utworzonej ze spadających z drzew liści. Spływająca na drogę woda, nie posiadająca odprowadzenia, pogłębiła zniszczenie starej nawierzchni i utworzyła warstwę błota zalegającą na niej przez większą część roku.
Z drogi tej korzystają codziennie dzieci idące do Szkoły Podstawowej Nr 23 od strony ulic Jesiennej, Ślepej, Kolonialnej, Polnej i 11-go Listopada, a także inni mieszkańcy pobliskich ulic. Droga ta prowadzi też do turystycznych atrakcji takich jak wzgórze Trzy Niedźwiadki, Mauzoleum (tajemnicza, monumentalna, przedwojenna budowla) czy np. punkt widokowy, z którego widać panoramę Wałbrzycha, a w pogodne dni szczyt Śnieżki.
Teren do którego prowadzi droga, aby mógł być wykorzystywany rekreacyjnie i turystycznie, wymaga również rewitalizacji pod względem zniszczeń spowodowanych nielegalnym poszukiwaniem węgla. Pozostawione doły, szpecące piękny krajobraz i zagrażające spacerowiczom, położone są m.in.na łące (przy zakończeniu przewidzianego do przebudowy odcinka drogi Psie Pole), na punkcie widokowym, a także za szkołą SP23. Brak remontu drogi w sposób oczywisty przyczynia się do tego typu niszczenia terenu, gdyż obecnie droga nie zachęca do spacerów i turystyki, co czyni ten teren mniej uczęszczanym, co z kolei sprzyja nielegalnym wykopom i dewastacji zabytkowych ruin Mauzoleum.
W związku z przedstawionym aktualnym stanem drogi i terenu wokół niej, w ramach projektu planuje się następujące działania:
1. usunięcie zalegającej warstwy ziemi, żwiru, starej podbudowy drogi i wykonanie drogi utwardzonej kruszywem, umożliwiającej ruch pieszy, rowerowy i samochodowy z ograniczeniem dla samochodów wysokotonażowych
2. wykonanie odwodnienia drogi
3. prześwietlenie przestrzeni pasa drogowego poprzez przycięcie nadmiernie rozrośniętych drzew
4. zasypanie położonych w pobliżu drogi dołów pokopalnianych przy wykorzystaniu części usuniętej z drogi warstwy ziemi
5. oznakowanie drogi tj. umieszczenie drogowskazów wskazujących kierunki dojścia do obiektów turystycznych i znaków drogowych ograniczenia przejazdu dla ciężkich pojazdów.
W planowaniu kosztowym zadań projektu działania od punktu 1 do 4 określa się łącznie jako wykonanie drogi wraz z odwodnieniem, prześwietleniem pasa drogowego i pracami porządkowymi.