Opis projektu
Budowa tężni solankowej
Wymiary 11 m x 1,3m x 3,65m. Czas realizacji: 35 dni roboczych.
Zestawienie wyposażenia i prac wchodzących w skład urządzenia Tężnia Solankowa:
1. Konstrukcja drewniana tężni o wymiarach - długość 11 m x szerokość 1,3 m x wysokość 3,65 m, drewno sosna lub świerk. Konstrukcja jest ustawiana i mocowana na podwalinach drewnianych do niecki betonowej.
2. Tarnina śliwy ułożona jest w poziomie pod kątem w dół do przodu wypełniając szkielet konstrukcji drewnianej, po której spływa solanka w obiegu zamkniętym 33 m/2 x 2 strony = 66 m/2 powierzchni tarniny w pinie po obu stronach tężni. Tarnina po wypełnieniu konstrukcji jest wystrzyżona na równą powierzchnię nadając jej równą płaszczyznę z jednej i drugiej strony tężni solankowej, co gwarantuje ściekanie solanki po tarninie a nie wychlapywanie z wysokości poza ścianę tarniny.
3. Na górnej konstrukcji nad tarniną śliwy centralnie na środku wzdłuż całej długości tężni jest zamontowane koryto główne o wymiarach 20 x 20 cm x 10 m z zaworami PE o przekroju 22 mm. Rury z zaworami są zamontowane w bocznych ścianach koryta głównego co 100 cm. Z tego koryta po obu stronach przez rury z zaworami PE o przekroju 22 solanka przelewa się do zamontowanych po obu stronach na krawędzi nad tarniną drewniane koryta opadowe.
4. Zadaszenie tężni solankowej konstrukcja dachu obita jest deskami ułożonymi poziomo, kaskadowo nachodząc jedna na drugą, zaimpregnowanej w kolorze zielonym lub innym dowolnym trzykrotnie = 30 m/2. Na jednym spadzie dachu po całej długości na wysokości 50 cm od kalenicy wykonane są otwierane klapy serwisowe do konserwacji i czyszczenia koryt opadowych, koryta głównego i zaworów do regulacji płynnego przepływu solanki na tężnię solankową.
5. Niecka fundamentowa tężni o wymiarach - długość 12 m x szerokość 3,3 m x grubość 15 - 30 cm, wykonanie szalunku, podsypka z piachu zagęszczona, na którą wyłożona jest geowłóknina. Na podsypce i geowłókninie układa się rury ściekowe PE o przekroju 110 mm wraz z kratkami ściekowymi 100 x 100 x 1000 mm solanki do zbiornika głównego i nadmiaru do kanalizacji lub zbiornika retencyjnego w przypadku w przypadku braku kanalizacji. Cała niecka wylana jest z betonu B 30 W 8. Zbiornik główny na solankę 5000 I włókno szklane, wymiary 4210 mm x 1470 mm, właz o przekroju 600 żeliwny z blokadą zamykaną, zbiornik wkopany w ziemi bez fundamentu.
7. W przypadku kiedy nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji stosuje się zbiornik retencyjny do przelewu nadmiaru wody lub solanki z tężni 2000 I PE lub włókno szklane, wymiary 1740 mm x 1400 mm, właz o przekroju 600 z blokadą zamykaną.
8. Studnia techniczna o przekroju 1200 mm, na wodomierz, zawory i elektrozawór wykonana jest z PE lub włókna szklanego.
9. Instalacja elektryczna do zasilenia pompy tłoczącej solankę na tężnię, włącznik pływakowy do pomiaru poziomu solanki i do oświetlenia tężni.
10. Oświetlenie tężni białe ciepłe górne LED lub RGB zmieniające kolory do podświetlenia tężni.
11. Instalacja WOD-KAN zasilająca tężnię w solankę wykonana jest z rur PE o przekroju 32.
12. Przepompownia solanki i wody.
13. Manualne urządzenie do pomiaru stężenia solanki.
14. W zbiorniku głównym jest zamontowana sonda do pomiaru poziomu solanki w zbiorniku a w szafce elektrycznej jest zamontowany wyświetlacz elektroniczny, który pokazuje aktualną ilość solanki w zbiorniku głównym.
15. Średni roczny koszt funkcjonowania Tężni solankowej przy pracy od początku kwietnia do końca października wynosi 25 000 zł
Uzasadnienie potrzeby realizacji
Tężnia to miejsce, przy którym będzie można się spotkać, odpocząć. Konstrukcja z drewna z gałęziami tarniny, po których spływa solanka to także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które coraz poważniej podchodzi do swojego zdrowia. Projektując miejską tężnię, wzięto pod uwagę lokalizację, co przełoży się na ożywienie miejskiej starówki. Rozbijająca się na drobne krople solanka tworzy bryzę, która schładza i zwiększa wilgotność oraz zmniejsza zapylenie powietrza wokół tężni. Wdychanie go przez jedną godzinę dostarcza taką samą dawkę jodu co kilka dni pobytu nad morzem. Solankowa bryza nawilża i pobudza do produkcji śluzu górne drogi oddechowe. które dzięki temu szybciej pozbywają się zanieczyszczeń. Zawarty w bryzie jod sprzyja m.in. prawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy. Inhalacje stosowane u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu.
Wskazania do korzystania z tężni solankowych:
- chorobowe stany tarczycy
- choroby górnych i dolnych dróg oddechowych
- przewlekłe nieżyty nosa.